Putování po východě Evropy

10 dní – 4 země – 3 hlavní města – přes 1300 km

Lednice – Bratislava – Budapešť – Balaton – Vídeň – Jihlava

V roce 2017 jsem se rozhodl, že plánování dovolené vezmu na sebe. Má přítelkyně miluje překvapení, a tak naplánovaná společná dovolená měla být takovým větším překvápkem. Máte-li doma také takového partnera, který je na tom podobně, rozhodně doporučuji mu něco takového připravit. Připravte se však na to, že plánováním strávíte několik dnů, nebo jste-li také trošku perfekcionalisti jako já, tak dokonce několik týdnů.

Úkolů jsem měl několik. Na rychlo jsem musel vymyslet, kam bychom letos mohli vyrazit na dovolenou a aby to splňovalo požadavky přítelkyně. Což obnáší, že by to mělo být něco zajímavého, ideálně v zahraničí, ještě přinejlepším u vody, se zajištěným ubytováním, aby se nestrachovala, že nemáme kde spát, a ideálně vzhledem k naší finanční situaci (studenti), i neúplně drahé.

Začal jsem tedy jezdit myší po mapě a něco hledat. Již delší dobu jsme chtěli navštívit zámek v Lednici, takže první bod dopadl tam. Dobrá, znamená to, že pojedeme nejspíše na východ. Oddálil jsem mapu, a jelikož Slovensko není od Lednice až tak daleko, tak jsem začal vymýšlet kam po Slovensku. Jako první na řadu přišla samozřejmě Bratislava. Když člověk oddálí mapu znova, přijde mu od Bratislavy blízko i Budapešť. Krásné dvě hlavní města v jedné dovolené? Proč ne. Na mapách pak samozřejmě oči spatří větší vodní plochu – Balaton. Říkám si OK, vodu z požadavků na dovolenou, bych měl tímto splněnou. A kudy zpátky? No ideálně přes další hlavní město – Vídeň.

Takže náčrt dovolené bych měl a dalším krokem bylo podrobné plánování. Ubytování, rozpis jednotlivých dnů, počty ujetých kilometrů, nalezení památek podél tras, nalezení parkovišť, ceny za parkování, alternativní výlety, otevírací doby a vstupné na atrakce podél tras – ano, s plánováním to trochu přeháním, ale člověk je aspoň připravený na vše. Stručně řečeno – osobně mám potřebu naplánovat naprosto vše. Nebudu Vás zde zdržovat rozpisováním, co vše se plánovalo, ale pro zájemce, kteří budou chtít podobnou cestu absolvovat, budou tyto texty aspoň inspirací.

Přeskočíme tedy několik dnů příprav a vydáme se rovnou na cestu. 

DEN 1. (1. 7. 2017) – LEDNICE

Vyrážíme z našeho bytu na naši letní cestu po památkách. Jedeme ve dvou, v naší octávii kombi. Na střeše rakev plná krámů, jídla a dalších nezbytných i zbytečných věcí. V kufru auta a na sklopených sedačkách máme sebou horská kola, pro nějaký ten cyklo výlet, který v následujících 10 dnech určitě přijde na řadu. Nasedáme do auta a přítelkyně dostává několik zalepených obálek, ve kterých je program následujících dnů. Do teď naprosto netuší, kam vůbec jedeme, ale vypadá to, že se na to těší. Otevírá první obálku, a zná první cíl naší cesty – zámek LEDNICE.

Vyrážíme z Pardubic, takže nás čeká prvních 200 km cesty autem. Za celou dovolenou nejedeme ani kousek po dálnici. Za prvé se nám nechce platit za dálniční známku, za druhé se nám nechce stát v kolonách na dálnicích a za třetí podél vedlejších cest máme vždy po cestě naplánované nějaké památky, za kterými bychom se chtěli zastavit.

První cestu však bereme na přímo Pardubice – Svitavy – Brno – Lednice. Cesta nám zabrala přibližně 3,5 hodiny, takže v krásných 12:30 již parkujeme na placeném parkovišti před zámeckým parkem.

U auta do sebe hodíme jako správní Češi řízky a vyrážíme za prvními památkami. Projdeme si dokola celý zámek Lednice a po cestě vidíme za krátkou dobu přibližně 4 svatby. Vnitřní prostory zámku nás až tak nelákají a tak se vydáváme projít celý zámecký park s hlavní atrakcí minaretem Lednice. Po cestě samozřejmě obdivujeme místní dřevený most i akvadukt. Celá procházka se dá zvládnout se zastávkami na focení a výšlapem na minaret cca do 4 hodin.

Po projití zámeckého parku se vydáváme na zarezervované ubytování. Všechny ubytování jsem zařizoval předem přes booking.com a většinou bydlíme z důvodu ceny dál od hlavních turistických cílů. První ubytování máme zařízené v obci Mikulčice, na trase mezi Hodonínem a Břeclaví.

Přijíždíme na ubytování, kde strávíme dvě noci. Vybalujeme věci, a jelikož nám ještě ze dne nějaký čas zbývá, tak se vydáváme na večerní procházku po okolních sadech.

DEN 2 (2. 7. 2017)  – LEDNICKO – VALTICKÝ AREÁL

Na druhý den máme naplánovaný cyklistický výlet po Lednicko – Valtickém areálu. Bohužel se probouzíme do deštivého počasí a tak přemýšlíme a kalkulujeme, co nakonec dnes podnikneme. Dle místní předpovědi počasí by měl déšť po poledni ustat, a tak se rozhodneme vyčkat, až přestane pršet.

Lehce po dvanácté hodině přijíždíme s autem na vybrané parkoviště a přesně v ten moment pomalu přestává pršet. Smontujeme kola a vyrážíme na dnešní cestu, která má mít něco kolem 36 km, ale kolem desítek krásných památek. Tuto cestu doporučuji absolvovat všem na kole, protože pěšky se to za den celé stihnout nedá a přejíždět autem taky nemá větší smysl.

Jednotlivé zastávky asi nemá smysl slovy popisovat, myslím, že bohatě vystačí přiložená fotodokumentace. Všechny památky jsou totiž naprosto úchvatné a všechny stojí za zhlédnutí.

Naše cesta vedla po trase: Janův hrad – Lovecký zámeček Lednice – Lednická lázeňská promenáda – Vyhlídková věž Lednická kolonáda – Zámeček Apollonův chrám – Chrám u tří grácií – Kaple sv. Huberta – Zámek Rendez-vous – Zámek Valtice – Kolonáda na Reistně – Hraniční zámeček – Rybniční zámeček – a zpátky k autu.

Na večer jsme si pak prošli u obce Mikulčice další malebné vinice a tím pro nás druhý den skončil.

DEN 3 (3. 7. 2018) – BRATISLAVA

Brzy ráno přítelkyně nedočkavě otevírá další obálku, a zjišťuje, kam dnes vyrážíme – SLOVENSKO. První zastávku dnešního výletu provádíme hned na hranicích, a to procházkou po hranicích podél řeky Morava. Fučí zběsilý vítr a po několik minutách nás vyhání zpátky do auta a vydáváme se dál na cestu.

Po několik desítek kilometrů přijíždíme ke hradu Devín. Za nás asi nejhezčí místo celé Bratislavy. Parkovné je zdarma, a za vstup se platí necelých 3 Euro na osobu. Od parkoviště vypadá hrad nádherně a tak se vydáváme na prohlídku i vnitřku. Určitě to stojí za to. Krásné výhledy nejenom na okolí ale hlavně i na celý hrad.

Po prohlídce hradu a jeho okolí se vydáváme do centra Bratislavy. Parkujeme na odstavném parkovišti, kde je snad tisíce zaparkovaných aut, ale parkovné je zdarma.

Po krátkém občerstvení se vydáváme se na dnešní procházku centrem Bratislaví. Ta začíná v obchodním centru Eurovea, kde si dáváme větší oběd a pak vyrážíme přes nádherný most SNP na Bratislavský hrad. Cestou se procházíme po nábřeží Dunaje a trochu bloudíme, když hledáme zkratku na hrad. Žádná tam není, takže se musíme vrátit a jít stejnou cestou jako všichni ostatní turisti. Z hradu je opět krásná vyhlídka na okolí, takže fotíme, co se dá. Bohužel se nám rozbíjí naše GoPro kamera a po zbytek dovolené se nám jí již nepodaří zprovoznit.

Z hradu se vydáváme do centra přeplněné Bratislavy, kterou v celku rychle proběhneme a míříme na další krásné mosty přes řeku Dunaj. Mosty má Bratislava opravdu nádherné, například Most Apollo nás dostal nádherným posazením uprostřed mostu s výhledem na Bratislavský hrad a širé okolí. U konce trasy proběhneme ještě místní park, prohlídneme si místní fontánu a opětovně nasedáme do auta a vydáváme se na cestu dále.

Jelikož se potřebujeme přesunout do zítřka do Maďarska, tak máme nalezené ubytování až u obce Dunajská Streda. Po cestě na ubytování však ještě míříme do sportovního parku Šamorín, porozhlédnout se po okolí a přesvědčit se, jestli je místní socha koně opravdu tak velká. A ano, skutečně je obří a zářivě lesklá.

Z Šamorínu nás pak už čekala ten den pouze cesta na ubytování, kde jsme si udělali teplou večeři, přespali a další den vyrazili dále.

DEN 4 (4. 7. 2017) – PŘESUN DO MAĎARSKA

4. Den naší dovolené strávíme hodně v autě. Naplánovaný je totiž přesun k Budapešti, kde máme nalezené další ubytování. Jak je u nás zvykem, napřímo rozhodně nejedeme a tak po cestě máme v plánu 3 zastávky na krásné místní památky.

Naše cesta tedy vede po trase – Dunajska Streda – přehrada u Gabčíkovo – Duna-bástya – hrad Tati – klášter Zsámbek – a ubytování v obci Etyek. Celková délka trasy autem nám navigaci ukazuje pouze 153 km, avšak návštěvou daných památek strávíme celý den.

První zastávka dne je na přehradě u města Gabčíkovo. Obří vodní elektrárna, která přetíná široce rozlitou Dunaj. Rozhledna přímo na přehradě nám umožnila rozhledy do širokého okolí, kde téměř všude je právě řeka Dunaj.

Druhá zastávka dne je Duna-bástya. Vzhledově něco jako Bastila, kde uvnitř je muzeum vojenských lodí. Přímo dovnitř jsme se však nepodívali, neboť nás od toho odradila buď vysoká cena, nebo špatný překlad ceny, kterou nám paní pokladní při snaze přeložení do angličtiny, řekla. Vydali jsme se projit tedy aspoň okolo této bastily a procházka stála za to. Cestou je k vidění celá řada tanků, válečných lodí a těmito prvky značená cesta nás dovedla až přímo před Bastilu.  Zároveň je Bastila hned vedle Dunaje, a pobřeží této krásné řeky nás také celkem překvapilo. Připadali jsme si jako na pláži, všude písek, krásný klid a na písku dokonce i mušle. Tak jsme si jich pár nasbírali a vyrazili dále.

Třetí zastávka – hrad Tati, neboli Tati vár. Parkujeme před místním obchodem potravin, kde si doplňujeme zásobu jídla a vydáváme se na prohlídku tohoto hradu, nebo spíše zámku. Tento hrad svým umístěním u vodní plochy nabízí pěknou podívanou a pokavaď máte cestu kolem, určitě stojí za to se sem podívat.

Poslední zastávkou dne je klášter Zsámbek, který se nachází ve stejnojmenné obci. Jelikož nejsme na vnitřní prohlídky těchto památek, vystačíme si procházkou okolo tohoto krásného kláštera. Procházka kolem něj nám zabere pouze 30 minut a pak se již vydáváme do obce Etyek, kde máme domluvené další ubytování.

DEN 5 (5. 7. 2017) – BUDEPAŠŤ

Program na dnešek je plně nadupaný a už ráno víme, že dnešek bude hektický. Počasí nám hlásí přes 30°C ve stínu, a my dnes budeme procházet celou Budapešť, takže takové vedro nevítáme úplně nadšeně, ale zase lepší než aby pršelo.

Z ubytování do centra města to máme cca hodinku cesty. Již z domova jsme si nalezli, kde je možné zdarma parkovat. Výsledkem byl obchodní dům uvnitř centra, kde měli celodenní parkování zdarma. Cesta autem na okraj města byla pohodová a rychlá, ale čím více jsme se blížili do centra, tím více se silnice ucpávaly. V centru města už jsme stáli v kolonách. Je to stejné jako v každém hlavním městě. Do obchodního centra dorážíme kolem 10:00. Parkujeme a vyrážíme na výlet po Budapešti. Naplánovaná trasa činní téměř 24 km a vede přes všechny hlavní památky tohoto krásného města.

Po hlavní třídě vyrážíme na výhled na místní „kopeček“ na citadelu. Vyšplhat až nahoru nám v tom vedru dalo zabrat. U citadely kupujeme suvenýry, odpočíváme a děláme spousty fotek, neboť máme rozhled na celou Budapešť.

Dále se vydáváme na Budapešťský hrad. Překrásná památka, u které nás velice překvapili eskalátory, které nám usnadnily několik metrů výškových stoupání přímo v útrobách hradeb. Přímo z hradeb je nádherný výhled na úchvatnou stavbu parlamentu.

Z hradu jsme se přesunuli na „rybářskou baštu“, která svou architekturou opět uchvátila naše oči a objektivy fotoaparátů. Zajímavostí je i to, že všechny památky v Budapešti byly zdarma, takže se nemuselo nic platit. Před rybářskou baštou ještě obdivujeme místní stánek s chilli papričkami, a vybíráme si, jaké chilli si koupit, ale nakonec jsme se pro žádné nerozhodli.

Z Bašty se vydáváme na most „Margit hid“., který nevede pouze přes řeku z jedné strany na druhou, ale uprostřed se rozvětvuje a umožňuje přístup na ostrov na řece Dunaj „Margitsziget“. Doprava na mostě sice stojí, ale i tak je to zvláštní a krásná stavba. Hned na cípu ostrova je krásný památník, obklopený mnoha květinami, ale to hlavní co všechny lidi přitahuje, je zpívající fontána. Každou celou hodinu se rozezní muzika a fontána tryská do rytmu hudby. K fontáně jsme dorazili kolem 17:30, takže jsme si na její vystoupení museli cca půl hodiny počkat. Ale stálo to za to. A líbilo se nám to tolik, že jsme se rozhodli si projít ostrov a vrátit se za hodinu opět na vystoupení. Ani po druhé to nezklamalo. Nebýt tolik hodin, asi bychom počkali i na noční vystoupení, ale museli jsme ještě absolvovat zpáteční cestu k autu.

Vydali jsme se tedy opět pěšky na cestu a vyrazili jsme a náměstí „Hösök tere“. Sice se už pomalu stmívalo, ale i tak nás tato památka nadchla. Z náměstí ještě vyrážíme na hrad „Vajdahunyad“ a poté již rychle zpátky do obchodního centra k autu. Zpátky do obchodního centra dorážíme kolem 22 hodiny a vracíme se zpět na ubytování. Nachozeno přes 25 km, 12 hodin na nohách ve 30°C vedrech. Ale stálo to za to.

Po cestě na ubytování však vidíme Budapešťský hrad osvětlený ve tmě a hned víme, že by to chtělo ještě jednou do Budapešti, tentokrát jí projít v noci, protože nasvětlené ve tmě jsou ty památky snad ještě krásnější. Tak třeba někdy příště.

DEN 6 (6. 7. 2017) – PŘEJEZD K BALATONU

Budapešť máme za sebou a tak se 6. Den vydáváme na cestu k Balatonu. Čeká nás přibližně 180 km v autě a tak si cestu jako vždy zpříjemňujeme krátkými a zajímavými zastávkami po památkách.

Nejdříve se vydáváme na návštěvu malého zámečku s názvem „Nadasry Kastely“. Když k němu přijíždíme, zrovna u něj vystupuje autobus důchodců, kteří si zámeček jdou také prohlédnout. Ve stínu přes 32 °C a tak prohlídku zámečku značně urychlujeme.

Další zastávkou je poloostrov „Tihany“. Zpočátku máme problém nalézt volné a neplacené parkoviště, ale po několik minutách se nám to daří. Do batohu bereme plavky, kdybychom se náhodou chtěli smočit v Balatonu, ale překvapuje nás, že všechny pláže jsou placené. Jelikož jsme chtěli akorát skočit do vody a jet zase dále, tak se nám celodenní vstupné na pláž platit nechce a jdeme se kouknout na místní molo.

Vedro nás po několika desítkách minut neúprosně spaluje, a tak nasedáme do auta, odjíždíme na domluvené ubytování do Hevízu, kde se rychle ubytováváme, a následně opětovně nasedáme do auta a míříme do městečka Keszthely se koupat do Balatonu. Platíme odpolední vstupné a jdeme se máchat do takového maďarského „mácháče“. Po půl hodině plácání se v teplé vodě, přichází bouřka, a ta nás vyhání zpátky do ubytování a ukončuje nám šestý den dovolené.

DEN 7 (7. 7. 2017) – DALŠÍ HORKÝ DEN

V sedmý den naší dovolené opět panují tropy. Abychom ale celý den nestrávili u vody, vyrážíme na zříceninu hradu Szigliget. Po vyšplhání na vrchol zříceniny a propocení trička vedrem, se nám otevírají výhledy do celého okolí. Na celý Balaton, na kopečky v krajinách, jež jsou údajně všechno vyhaslé sopky, i na okolní města.

Další zastávkou sedmého dne je podrobnější procházka po městě Keszthely. Nejdříve vyrážíme na místní zámeček a zámecký park, kde je plno fontán, jezírek s rybkami a mnoho růži a dalších okrasných květin. Následně procházíme celé město, po jeho hlavní třídě, kde nás zaujali deštníky pověšené ve vzduchu po celé délce hlavní třídy tohoto městečka a procházku po městě zakončujeme opět koupáním v Balatonu.

Na večer se vydáváme ještě projít městečko, kde jsme ubytovaní – městečko léčivých termálních pramenů Hevíz. Asi největší dominantou tohoto městečka je obří a abstraktně modrý kostel, pak termální lázně a dále místní večerní trhy, se spoustou stánků nabízející všemožné dobroty. Sedmým dnem se pak loučíme s Maďarskem, protože další den vyrážíme zase o několik stovek kilometrů dále.

DEN 8 (8. 7. 2017) – VÍDEŇ

Osmý den vyrážíme zpátky do České republiky. Samozřejmostí však ale je to, že ne přímou trasou. V autě podle navigace máme strávit přes 7 hodin a ujet přes 430 km. Takže vyrážíme brzy ráno.

První zastávkou je Rakousko a překrásný zámeček „Franzensburg“. Přijíždíme na místo určené, nacházíme volné parkování zdarma a vyrážíme do zámeckého parku. Překvapuje nás, že po nás chtějí vstupné, ale zaplatíme ho. Je nám ale divné, že v parku je snad 30 rekreačních běžců, a nevěříme, že všichni vstupné musí platit, ale bez vstupného nás pustit nechtěli.

Procházíme celým zámeckým parkem až dorážíme k přívozu, který je jednou ze dvou možných cest, jak se na zámeček dostat. Přívoz sice hezký, ale platit dalších několik Euro za převoz 20 metrů po řece se nám nechce, a tak jsme se rozhodli celý zámecký park projít a dojít na zámeček pěšky. Po cestě vidíme několik zajímavých vyhlídek, ale když dorazíme na zámečkem, jsme mírně zklamaní, protože na zámeček není dobrý výhled a vlastně z žádného možného místa se nám nepodařilo zámeček vyfotit, tak jak je ukazován na fotkách.

Druhou zastávkou dne je Vídeň a asi nejhezčí památka celé Vídně „Schönbrunn palace“. Před palácem se platí za hodinu parkování 4 Eura, a tak chvíli googlíme a nalézáme zdarma parkování u Zoo na druhé straně zámeckého parku. Jelikož jsme měli v úmyslu park projít stejně celý, tak je nám jedno jestli jdeme předem nebo zadem. A jelikož nám trvalo v rychlosti proběhnou tento park skoro 4 hodiny, tak jsme za parkování zdarma byly moc rádi.

Když jsme zaparkovali u zoo, bylo krásné teplé počasí, ale než jsme došli do zámeckého parku, vše se změnilo, a přišla průtrž mračen. Naštěstí jsme měli sebou deštník, ale déšť byl tak silný a nárazový, že celý zámecký park se v jednom okamžiku proměnil v jednu velkou louži. Pod stromem jsme půl hodiny čekali, než průtrž mračen přejde, a pak jsme se vydali projít zbytek tohoto parku. Popisovat jednotlivé zastávky asi nemá cenu, protože si z fotek uděláte určitě vlastní názor a určitě přijdete na to, že návštěva tohoto zámeckého parku určitě stojí za to.

Po procházce v tomto nádherném parku se rozhodujeme, že se ještě zastavíme na skok pro drobné a užitečné suvenýry do Primarku, a poté již vyrážíme střemhlav do České republiky. My konkrétně ještě na dva dny do Jihlavy, kde se shledáváme s rodinou a kde máme naplánované drobné cyklovýlety a rekreační plavbu v loďkách v místním rybníčku.

DEN 10 (10. 7. 2017) – KONEC DOVOLENÉ

Desátým dnem strávený poblíž Jihlavy zakončujeme naší dovolenou a vyrážíme zpět do Pardubic, kde jsme naší tour po památkách započali.

Suma sumárum, cestovali jsme 10 dní, projeli jsme zrychleně 4 země, navštívili 3 hlavní města, a ujeli přibližně 1700 km autem. Nafotili přes 2000 fotek, viděli stovky zajímavých míst a památek, získali tisíce krásných zážitků, přítelkyně dostala jedno velké překvapení, a to vše se povedlo i za rozumnou cenu. Odhadované náklady byly cca 4500 Kč za osobu.

Z toho to bylo cca:
3000 Kč ubytování osoba
1000 Kč nafta osoba.
500 Kč vstupné
500 Kč suvenýry
1000 Kč jídlo.

Kdokoliv kdo se chce nechat inspirovat, vřele doporučujeme. Vše se nám líbilo, a nic bychom nevyměnili. Pouze bychom přidali jeden den navíc na prohlídku noční Budapeště, ale to si necháme zase na jindy.